Advert

''TEMSA, Adana ve Türkiye için bir değer''

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana ekonomisinin kapısına kilit vurulan fabrikalarla birlikte kan kaybına uğradığını bildirdi.

''TEMSA, Adana ve Türkiye için bir değer''

Adana’nın yüz akı TEMSA’nın şehrin ve Türkiye’nin önemli bir katma değeri olduğun kaydeden Bulut, “Kendi müteahhitlerini kurtarmak için Varlık Fonu’yla İstanbul Finans Merkezi’ne, Ziraat Bankası’yla Simit Saray’ına ortak olan iktidar, TEMSA gibi Türkiye’nin yüz akı bir fabrikanın göz göre göre elden gitmesine seyirci kalmamalıdır” dedi.


CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, yazılı bir açıklama yaparak,  Adana’da son yıllarda Türkiye'nin önemli sanayi tesisleri arasındaki BOSSA, Paktaş, Milli Mensucat ve TEKEL Sigara fabrikası gibi dev tesislerin yanı sıra birçok orta ölçekli fabrikanın kapısına kilit vurulduğunu kaydetti. Adana’nın fabrikalarını kaybetmesinin ardından ciddi bir işsizlik sorunu ile karşı karşıya kaldığını kaydeden Bulut, kamu yatırımlarından yeteri payı almayan, iktidarın üvey evlat muamelesi yaptığı, bir zamanlar topraklarından bolluk ve bereket fışkıran, sanayi ve tarımın öncüsü Adana’nın şimdilerde işsizlikle anıldığını kaydetti.  


TEMSA, ADANA VE TÜRKİYE İÇİN BİR DEĞER
Bölgede 50 yıldır faaliyette olan binlere kişinin ekmek kapısı TEMSA’nın da ekonominin lokomotifi durumunda olduğunu belirten Bulut, “Yılda 10 binin üzerinde otobüs, midibüs ve kamyon üreten, ülkemizin istihdam, üretim ve ihracatına katkı sağlayan, dünya çapında 70 ülkede faaliyet gösteren TEMSA sadece ilimiz için değil Türkiye ekonomisi için de önemli bir değerdir. Türkiye’ye ait ilk ve tek yolcu otobüsünü üreten fabrika, 2019 yılında direkt bin 300 kişi ve sadece Adana’daki yan sanayisi ile birlikte 3 bin kişiye yakın istihdam gücü sağlamaktadır. Ancak bankaların kredilerini vadesinden önce erken çağırması ve uygulanan hacizler nedeni ile TEMSA’nın 23 Aralık’a kadar üretimi durdurması ekonomiye ağır bir darbe vurmuştur” dedi.


TEMSA YAŞATILMALI
Fabrikanın yabancı bir şirkete satılmasının ardından yaşanan mali krizin düşündürücü olduğunu kaydeden Bulut şöyle devam etti: 
Olayın bir diğer boyutu da yıllardır fabrikada emek veren işçilerin durumudur. Fabrikanın üretimi durduğu günden bu yana, ekonomik krizin faturasının kendilerine çıkacağından endişelenen emekçiler kaygılıdır. Kendi müteahhitlerini kurtarmak için Varlık Fonu’yla İstanbul Finans Merkezi’ne, Ziraat Bankası’yla Simit Saray’ına ortak olan iktidar, TEMSA gibi Türkiye’nin yüz akı bir fabrikanın göz göre göre elden gitmesine seyirci kalmamalıdır.


Üreten, istihdam sağlayan, döviz getiren TEMSA’ya, fabrikanın binlerce emekçisine sahip çıkmalı kaderine terk etmemelidir. TEMSA kapanmamalı, yaşatılmalıdır.

 

Adana Güncel Güncel Adana Adana Son Dakika Son Dakika Adana CHP Adana Burhanettin Bulut CHP Adana Milletvekili Adana Milletvekili
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Covid-19 belirtisi konjonktivit olabilir
Covid-19 belirtisi konjonktivit olabilir
Baharatlardaki hilelere dikkat!
Baharatlardaki hilelere dikkat!