Advert

Demir eksikliği nasıl giderilir?

Demir eksikliği belirtileri farklılık göstermekle beraber erken aşamada anlaşılması zordur. Demir eksikliği anemisine ne iyi gelir, nasıl giderilir?

Demir eksikliği nasıl giderilir?

Kansızlık olarak da bilinen demir eksikliği anemisi, dünyada en sık görülen kansızlık türüdür. Kadınların %35'inde rastlanan bu hastalık, erkeklerin ise %25'inde görülmektedir. Demirin eksikliği neticesinde anemi oluşur, buna bağlı olarak da demir eksikliği anemisi ortaya çıkar. Demir eksikliğinin çeşitli nedenleri olmakla beraber belirtilerini ise ilk aşamada fark etmek zordur.

DEMİR EKSİKLİĞİ NEDİR?
Demir eksikliği anemisi, demirin yiyeceklerle alımının ya da bağırsaklardan emiliminin az olması sonucu hem yapısına fazla giremeyerek hemoglobin yapımının azalmasına sebep olmasıyla karakterize bir kansızlık türüdür.

DEMİR EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ NELERDİR?
Demir eksikliğinin çeşitli belirtileri bulunmaktadır. Demir eksikliği anemisinin belirtileri şu şekildedir;

Baş dönmesi ve göz kararması
Baş ağrısı
Depresyon
Halsizlik
Yorgunluk hali
Konsantrasyon problemleri
İlgisizlik
Uyku sorunları
Normalden fazla üşüme hissi
Saç dökülmesi
Cilt renginin soluk bir görünümde olması
Dilde şişme
Kulak çınlaması

Bununla beraber, demir eksikliğinin erken aşamada belirtileri de mevcuttur; ancak demir eksikliğinin anemisinin erken belirtilerini fark etmek zordur. Bu erken belirtiler arasında ise, dilde yanma, ciltte kuruluk, kırılgan saç ve tırnaklar, ağız köşelerinde çatlaklar bulunmaktadır.

DEMİR EKSİKLİĞİ TANISI NASIL KONUR?
Demir eksikliği tanısı nasıl konur sorusunun yanıtı için, mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir. Zira, demir eksikliği tanısı ve sonrasında tedavi için kan testi yapılmaktadır.

DEMİR EKSİKLİĞİNE NE İYİ GELİR?
Demir eksikliğine ne iyi gelir sorusunun yanıtı olarak, demir açısından zengin yiyecekleri tüketmek gerekmektedir. Bunlar arasında, kırmızı et, sakatat, karaciğer, nohut, barbunya, kuru fasulye, ıspanak, kuru erik, haşlanmış soya fasulyesi, bal, pekmez gibi yiyecekler yer almaktadır. Demir eksikliğinde demir, vitamin B12 eksikliğinde vitamin B12, folik asit eksikliğinde folik asit, kronik börek yetmezliğinde eritropoietin verilir.

Demir eksikliğine bağlı anemi yaşam kalitenizi düşürecek kadar ciddi bir boyutta ise kan nakli de tedavinin diğer seçeneklerinden biridir.

Sağlık Haber Demir Eksikliği Kansızlık Demir Anemi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Covid-19 belirtisi konjonktivit olabilir
Covid-19 belirtisi konjonktivit olabilir
Baharatlardaki hilelere dikkat!
Baharatlardaki hilelere dikkat!