Advert

MHP'li Varlı: Çiftçiye ucuz gübre verilmelidir

MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı, üreticilerin girdi maliyetlerinin düşürülmesi ve çiftçi borçlarının yapılandırılması gerektiğini söyledi.

MHP'li Varlı: Çiftçiye ucuz gübre verilmelidir

MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı, TBMM Genel Kurulunda görüşmeleri devam eden Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesi üzerinde MHP Grubu adına yaptığı konuşmada, tarım ürünleri girdi maliyetlerinin düşürülmesini, çiftçi borçlarının yeniden yapılandırılmasını, çiftçilerin ve hayvan üreticilerinin üretimden vazgeçmemesi için teşviklerin artmasını istedi.

YEDİGÖZE BARAJI SU KANALLARININ YAPIMI BİR AN ÖNCE TAMAMLANMALI

MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı, ”Yedigöze Barajının yapımıyla 750 bin dönüm arazinin sulanması öngörülmesine rağmen uzun yıllar devam eden sulama kanalları yapımı hala tamamlanamamıştır. Bölgedeki çiftçilerimizin beklentisi sulama kanalları yapımının biran önce tamamlanması yönündedir.” dedi.

ÇİFTÇİYE UCUZ GÜBRE VERİLMELİDİR

MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı, ”Tarım ürünleri girdi maliyetlerinin fazla olmasından dolayı çiftçilerimiz zor durumdadır. Tohum, gübre, kimyasal ilaç ve mazot fiyatları pahalı olduğundan çiftçilerimiz ürün yetiştirmek istemiyor. Bu konuda Tarım Kredi Kooperatifi’nin devreye girerek üreticilere ucuz gübre yardımı yapması gerekir. Bu konuda Hükümetimizden yardım bekliyoruz.” dedi.

PAMUĞU İTHAL EDECEĞİMİZE ÜRETİCİ DESTEKLENİP ÜRETİMİ ARTTIRMALIYIZ

MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı, ”Bu yıl pamuk üreticileri çok büyük sıkıntılar yaşadı. Türkiye’deki pamuk üreticilerinin yaşadığı sıkıntıları iyi araştırıp bu konuda bir çözüm üretebilirsek inanın ki önümüzdeki yıllarda pamuk ektirmeyi başarabiliriz yoksa bu şartlarda çiftçimizin pamuk ekmesi mümkün değildir. Çünkü hem maliyetler çok arttı hem yüzde 30 ürün kaybı hem de fiyatlarda artış kaybı var. Tarım Bakanlığı bu konuda çözüm üretmezse, gelecek dönem üretim konusunda çekingen davranacak. Bu yıl 900 bin ton üretim beklenirken, 600 bin ton ürün elde edildi. Ürün az olduğunda ithalat yapılacak. Pamuğu dışarıdan alacağız. Yunanistan’dan alacağız, ABD’den alacağız; yani, benim Ahmet’im kazanacağına Yunanlı Dimitri kazanmış olacak. Bu, Türk çiftçisi adına önemli bir kayıptır. Girdi maliyetlerini düşürüp prim desteğini arttırarak, çiftçimizi mutlaka pamuk ekmeye teşvik etmemiz lazım.” dedi.

HAYVAN ÜRETİCİLERİ FİYATLAMADA DESTEKLENMELİDİR

MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı, ”Pamuk üretiminde yaşanan sıkıntılar mısır üretiminde de yaşanıyor. Hayvancılıkta Et ve Süt kurumları esasen sektörü iyi idare ediyor. Hayvan alımında verdiği fiyatlarla dengeyi sağlaması önemlidir. Bu konuda üreticilere daha fazla yardım edilirse hayvancılığın gelişmesine katkı sağlamış oluruz. Çünkü hayvan yetiştirmek zordur. Hayvan üreticisi üretmekten vazgeçerse bir daha geri dönmez.” dedi.

ÇİFTÇİ BORÇLARI YENİDEN YAPILANDIRILMALIDIR

MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı, ”Çiftçilerin üzerindeki en büyük sıkıntılardan birisinin de Ziraat Bankası ve Tarım Kredi borçlarıdır. Şu anda çiftçilerin büyük bir kısmı Ziraat Bankası borçlarını ödeyemiyor, ödeyemeyince yapılandırmaya gidiyor; yapılandırma da yüzde 14 faiz oranıyla oluyor. Bu rakamı ne yapıp yapıp bir şekilde yüzde 10’ların altına çekmemiz lazım. Çiftçilerimizin borçları, uzun vadeli ve münkünse sıfır faizli olarak yeniden yapılandırılmalıdır.” dedi.

Adana Güncel Adana Son Dakika Son Dakika Adana MHP Adana Muharrem Varlı MHP Adana Milletvekili Adana Milletvekili
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Covid-19 belirtisi konjonktivit olabilir
Covid-19 belirtisi konjonktivit olabilir
Baharatlardaki hilelere dikkat!
Baharatlardaki hilelere dikkat!