Advert

Yeşil çay faydalı mı zararlı mı?

Yeşil çayın faydaları nelerdir? Yeşil çay nasıl demlenir? Yeşil çay zayıflatır mı? Tüm bu merak edilen soruların yanıtlarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Yeşil çay faydalı mı zararlı mı?

Yeşil çayın tek bir fincanında dahi yüksek derecede biyoaktif bileşenler mevcuttur. Dolayısıyla içeriği sayesinde pek çok hastalığa karşı koruyucu etki sağlar. Hücre hasarının önlenmesi, kansere yol açan serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırılması, vücudun mikro besin ögelerine gereksiniminin tam olarak karşılanması, yeşil çayın başlıca faydaları arasında sayılabilir.

Yeşil çayın faydaları şu şekilde sıralanabilir:

İçeriğindeki biyoaktif bileşenler sayesinde hastalıklara karşı korur.
Kafein içeriği sayesinde bilişsel fonksiyonların gelişmesini sağlar.
Yağ yakımını hızlandırır, vücudu forma sokar.
Diyet listelerinde yer verildiği takdirde zayıflamaya yardımcı olur.
Kronik hastalıklara karşı koruyucu etkisi vardır.
Kansere yakalanma riskini en aza indirger.
Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıkların ortaya çıkmasına engel olur.
Kalp sağlığını koruduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Tip 2 diyabet için yeşil çayın tüketimi önerilir.
Sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlayarak sindirimi sağlığını teşvik eder.

YEŞİL ÇAYIN ZARARLARI NELERDİR?
Yeşil çayın zararları, gün içerisinde aşırı miktarda tüketildiği takdirde ortaya çıkabilir. Bununla birlikte alerjen bir durumun ortaya çıkması da mümkündür. Böyle bir durumda vücut alerjik reaksiyon geliştirerek istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Dolayısıyla tüketmeden önce doktora danışmakta fayda vardır. Özellikle doz aşımı halinde ortaya çıkan yeşil çayın zararları şu şekilde sıralanabilir:

Günde 4 bardaktan fazla yeşil çay tüketmek baş ağrısı, sinir ve stres, uyku problemleri, düzensiz kalp atışı, baş dönmesi ve kasılmaya sebep olabilir.

Hamilelik ve emzirme sırasında bilinçsiz ve doktor bilgisi dışında tüketildiği takdirde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu sebepten ötürü hamilelik ve emzirme dönemlerinde yeşil çay tüketilmesi önerilmez.

Yeşil çayın içerisinde kafein bulunur. Bu sebepten ötürü kanama bozukluğu olan kişilere yeşil çay tüketmesi önerilmez. Çünkü kafein, kanamayı artırabilir.

Aşırı miktarda yeşil çay içmek, gözde basınç oluşmasına sebep olabilir. Dolayısıyla herhangi bir göz rahatsızlığı söz konusu olan kişilere yeşil çay tüketmeleri önerilmez.

Uzmanlar, karaciğer sorunları olan kişilere yeşil çay tüketmelerini önermiyor.

YEŞİL ÇAY ZAYIFLATIR MI?
Yeşil çayın içerisinde yer alan antioksidan metabolizmanın daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu da kilo kaybını mümkün kılar. Bununla birlikte yeşil çayın zayıflamaya etkisi yağ hücrelerini harekete geçirmesi şeklindedir. Yağ hücresinin harekete geçmesi ile birlikte yağ yakımı da hızlanır.

Yeşil çay, içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde yüksek oranda enerji verir. Bu açıdan etkisinin kafein ile karşılaştırılması mümkündür. Bir fincan yeşil çay yalnızca 2 kaloridir. Düzenli olarak, doktor tarafından belirtilen oranlarda tüketildiği takdirde zayıflama süresini kolaylaştırır.

Yeşil çay nasıl demlenir sorusuna 2 farklı yöntemle cevap vermek mümkündür. Demleme işlemi esnasında temel tekniklere hakim olunması yeterlidir. Yeşil çay nasıl yapılır sorusunun cevabı hakkında bilgi almak istiyorsanız doğru yerdesiniz…

Yeşil çay nasıl demlenir?

Malzemeler:
Yaprak halinde yeşil çay
Bir bardak su
2 adet fesleğen yaprağı
Bal ve limon

Yeşil Çay Kalori Yeşil Çay Zayıflatır mı Yeşil Çay Zararlı mı Yeşil Çayın faydaları Yeşilçay Besin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Covid-19 belirtisi konjonktivit olabilir
Covid-19 belirtisi konjonktivit olabilir
Baharatlardaki hilelere dikkat!
Baharatlardaki hilelere dikkat!