Advert

“Misis dünya kültürel mirasına dahil olacak”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir ile birlikte 2012 yılından bu yana arkeolojik kazıların devam ettiği Antik Kent Misis’te incelemelerde bulundu.

“Misis dünya kültürel mirasına dahil olacak”

Yüreğir Belediyesi’nin koordinatörlüğünde, Adana Arkeoloji Müzesi Başkanlığında, Roma İtalyan Uluslararası Araştırma Merkezi ve Pisa Üniversitesi işbirliğinde devam eden ‘Ölümsüzlük Şehri Misis’ projesi hakkında Başkan Fatih Mehmet Kocaispir’den bilgi alan Demircan, kazı alanını, kervansaray ve tarihi değirmenleri gezdi.Proje ile birlikte Misis’in, Adana’nın kültürel anlamda yeni gözdesi olacağını belirten Başkan Kocaispir, “Tarihi milattan öncesine dayanan, üzerinde antik çağdan itibaren sayısız medeniyetlerin kurulduğu, krallıkların, derebeyliklerin, padişahlıkların hüküm sürdüğü, efsaneye göre Lokman Hekim’in bu topraklarda bulduğu ölümsüzlük ilacını köprüsünden geçerken Ceyhan Nehri’ne düşürdüğü Misis’imizi dünyaya tanıtacağız.

Misis Adana’mızın kültürel anlamda yeni gözdesi, yeni cazibe merkezi olacak. Kazılar tamamlandığında ortaya çıkan tarihi eserler ve restorasyonlarla birlikte Misis dünya kültürel mirasına dahil olacak. Türkiye ve dünya yeni bir kültürel miras kazanırken, Misis tüm dünyadan ilgi gören bir destinasyon olacak” dedi.Bölgede bulunan tüm tarihi yapıların özgün yapısına kavuşturulacağını da ifade eden Başkan Kocaispir, “Misis’te arkeolojik kazılar 2012 yılından bu yana Yüreğir Belediyesi koordinatörlüğünde devam ediyor.

Adana Güncel Haber Adana Haber Yüreğir Belediyesi Fatih Mehmet Kocaispir Kültür ve Turizm Bakanlığı Misis Antik Kenti Kültürel Miras
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Covid-19 belirtisi konjonktivit olabilir
Covid-19 belirtisi konjonktivit olabilir
Baharatlardaki hilelere dikkat!
Baharatlardaki hilelere dikkat!