Advert

HDP'li Peköz PTT'nin zararını sordu

HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdi.

HDP'li Peköz PTT'nin zararını sordu

HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz,” Posta ve Telgraf Teşkilatı’nın (PTT) Hazineye ait hisselerinin tamamı, 24 Ocak 2017 günü 2017/9756 sayılı Bakanlar Kurulu Kararnamesiyle Türkiye Varlık Fonuna devredilmiş ve söz konusu karar 5 Şubat 2017’de mükerrer sayılı Resmî Gazetede yayımlanmıştı. Fakat 12 Aralık 2018 tarihinde bakanlıklara bağlı, ilgili tüm kurum ve kuruluşların örgüt yapıları ile görev ve yetkileri dört sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle değiştirilmesi ile birlikte PTT sermayesinde bulunan Hazineye ait hisselerin tamamı ikinci kez Türkiye Varlık Fonu’na devredilmiştir.

12 Eylül 2018 tarihinde ise Resmî Gazete’de yayımlanan 162 ve 163 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile Türkiye Varlık Fonu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bağlanmış ve Varlık fonu Başkanvekili olarak da Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak atanmıştır. Varlık Fonu Sayıştay denetimine tabi değildir. “ diye konuştu.
Peköz’ün yazılı yanıt istediği sorular şöyle:

1-Varlık Fonu’na aktarıldığı zaman kasasında 650 milyon TL bulunan PTT’nin iki yılın sonunda 900 milyon TL zarar ettiği iddiası doğru mudur? Doğruysa söz konusu 1,5 milyar TL ne için harcanmıştır?
2-TVF raporuna göre PTT’nin iştiraklerinde sermaye transferlerinin “yanlış” planlanması ile zararlar oluştuğunu belirtilmiştir. Bunlardan biri olan ve ticari faaliyetlerine başlamayan Kule AŞ’nin hesaplarına 20 milyon TL nakit aktarıldığı iddiası doğru mudur? Bu nakit para faaliyeti olmayan şirkete neden aktarılmıştır ve nasıl harcanmıştır?
3-Anadolum Destek Lojistik Hizmeti A.Ş adlı araç kiralama firmasının da PTT’yi ciddi zarara uğratan iştiraklerden biri olduğu iddia edilmektedir.Söz konusu firmanın araç kiralama bedellerinin ve reklam anlaşmalarının piyasa şartları ile örtüşmediği iddiası doğru mudur? Doğruysa bu firma ile neden çalışılmaktadır?
4-PTT ve Sayıştay denetimine tabi olmayan iştiraklerinin hizmet satın alımlarından, reklam ve promosyon harcamalarına, maaş ödemelerinden, sözleşmelere kadar piyasa fiyatlarının üzerinde iş ve işlemler yaptığı iddiaları doğru mudur?
5-PTT fona devredildikten sonra kurulan yeni iştiraklerden PTT Anadolum, Kule A.Ş, PaYE, PTTAVM, PTT teknoloji gibi alt şirketlerin yöneticilerinin birden fazla kurumdan maaş aldığı iddiası doğru mudur?”

 

Adana Güncel Adana Son Dakika Adana HDP Adana Kemal Peköz Adana HDP
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Covid-19 belirtisi konjonktivit olabilir
Covid-19 belirtisi konjonktivit olabilir
Baharatlardaki hilelere dikkat!
Baharatlardaki hilelere dikkat!